Öğr.Gör.Nurhayat VAROL- Kişisel Web Sayfası

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI (YKS) SINAVININ ARDINDAN

07
Temmuz
2021

Bir Yüksek Öğretim Kurumları Sınavını (YKS’yi) daha geride bıraktık.  27 ve 28 Haziran 2021 tarihlerinde yapılan sınavlar 3 oturum halinde yapıldı. TYT’ye (Temel Yeterlilik Testi) tüm adayların katılmaları zorunlu idi. Diğer oturumlar isteğe bağlı.  TYT de Türkçe testi, Temel Matematik Testi, Fen Bilimleri Testi, Sosyal Bilimler Testi yer aldı. 120 soru ve 135 dakika süre verildi.

Adaylara bir de AYT (Alan Yeterlilik Testi) uygulandı. İçeriğinde Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler 1 ve 2, Matematik, Fen Bilimleri testleri uygulandı. AYT de adaylar seçecekleri meslek alanlarıyla ilgili bölümleri cevapladılar. Yani sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türlerine göre cevapladılar. İsteyenler hepsini de cevapladılar.

YDT’de Yabancı Dil Testi uygulandı. İlk oturumda gerçekleştirilen Temel Yeterlilik Sınavından çıkan adayların birçoğunun morali çok bozuldu. Çünkü yapılan deneme sınavlarında ilk sıralarda başarıyı yakalayan adaylar, bu sınavda istedikleri başarıyı yakalayamayacaklarına inandılar. İlk oturumdaki sınavda Türkçe sorularının paragraf sorularının uzun olması ve matematik sorularının her yıla nazaran daha zor olduğunu ifade eden adaylar, sıkıntının süre yetersizliğinden kaynakladığını ifade ettiler. Doğal olarak panik yapanlar çoktu.

Bu yıl sınava giren adaylar şanssız bir grup. Hele hele Elazığ’da yaşayanlar daha da şanssız. 3 eğitim öğretim yılı zaten yüz yüze eğitim değil çevrimiçi eğitim yapıldı. Artık kabulleniyoruz ki yüz yüze eğitimde kazanılan bilgi ile çevrimiçi eğitimde kazanılan bilgi aynı olamadı. Tabii ki bu olumsuzluğa adayın kişisel yapısı ve sistemin de etkisi büyük. Adaylar çalışma salonlarına, etüt merkezlerine kendilerini attılar, orada düzen kurdular. Bu defada haklı olarak uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile karşılaştılar. Sürekli ders çalışma tempolarını ve ortamlarını değiştirmek zorunda kaldılar.

Adaylar sürekli değişen bir eğitim sistemi içerisindeyken ya velilerin çiles! Maddi manevi yük altına girdiler. Ekonomik durumu biraz daha iyi olan veya harcamalarını kısıtlayarak bir kenara atabileceği parayı çocuğuna özel ders ücreti için kullanan aile sayısı hiç de az değil. Sınava girecek adayların ailelerini dışarıdan izlemek dahi insanı yoruyor. Gerçek anlamda çok emek verildiğini görüyorum.

Sınav akşamı maalesef yine Karakoçan ilçemizde 5.3 büyüklüğünde deprem oldu. 24 Ocak 2020 tarihinde 6.8 büyüklüğündeki depremi yaşayan çocuklarımızda bu travmakolay kolay silinemez iken sınav akşamı tekrar depremin hissedilmesi, zaten sınav paniğini yaşayan çocuklarımızı yine etkiledi.

Bu dönem sınava giren adaylar ülke genelinde gerçek anlamda sıkıntılı 1.5 yıl geçirdiler. Elazığ’da yaşayanlar elbette daha fazla etkilendiler.

Özellikle matematik sorularının zor ve Türkçe sorularının uzun olması nedeniyle zamanla yarışan ancak yetiştiremeyen gençlerimiz mutsuz ve buruktu. Oysa bu olumsuzluklar düşünülerek sınav uygulanabilirdi. Sınavda neyin ispatına gidildi anlayamadım.

Gençlerimizin bundan sonraki yaşam biçimini belirleyecek sınavı bu kadar zor kılıncaya kadar orta öğretim ve üniversitelerdeki uzaktan eğitim sistemindeki sınav, değerlendirme formatı ciddiye alınıp gerçek ölçme değerlendirmenin yapılabildiği sistem sunulabilseydi. Yanlışlıklar ile dolu ve gerçek değerlendirmenin olamayacağı sistem uygulandı.

Sevgili gençler canla başla çalışılan koca bir yıl geride bırakıldı. Bazen hırslandınız çok çalıştınız, bazen yoruldunuz, bazen her şeyi bırakmak istediniz, bazen ”yeter artık” dediniz. Test kitaplarınıza sıkı sıkıya sarıldığınız, bazen de görmek istemediğiniz günler de oldu. Ne düşünürseniz düşünün sınav maratonu bu yıl için bitti. Ancak sınav heyecanı yerini, alınacak puan heyecanına bıraktı. Puanlar için önünüzde yaklaşık bir ay var. Umarım herkes gönlündeki hedefe ulaşır. Ulaşamaz ise ne olacak tekrar şansını deneyecek.

YKS sınavları her yıl yeniden yapılıyor. Siz ise dünyaya sadece bir kere geliyorsunuz. Verdiğiniz emeklerin karşılığını alamamak, üzülmeniz ile birlikte belki de ailenize karşı mahcup hissetmek daha fazla üzülmenize neden olacak. Ancak şunu unutmayın ki, bu hayat sadece sizin.

Yeterli çalıştığınıza inanıyorsanız başarısızlık durumununsizin motivasyonunuzu düşürmesine asla izin vermemelisiniz. Sevgili gençler umarım gönlünüzde yatan hedefe ulaşırsınız. Bu yıl ulaşamazsanız dahi sınavın bir son olduğuna inanmamalısınız. Daha planlı çalışma ile tekrar deneme şansınız var.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yapın !

Yorum yapmak için oturum açmalısınız.