Öğr.Gör.Nurhayat VAROL- Kişisel Web Sayfası

HAZAR GÖLÜNDEKİ DİNLENME KAMPLARI

29
Temmuz
2010

Belirli kural ve düzenlerin uygulandığı, katılımcıların bir program dahilinde eğitilmelerine yönelik toplanma merkezlerini kamp olarak nitelendirilir. Örneğin izcilik kampı denildiğinde, çocukların zor doğal şartlar altında yaşamlarını ikâme edebilme becerilerini kazanmaları amaçlanır. İzcilik kampı söz konusu olduğunda, aklıma “Hababam Sınıfı”nda Şener Şen’in hareketleri geliyor.

Hazar Gölü Elazığ, Diyarbakır, Batman için büyük bir nimettir. Yaz aylarında göl kenarındaki kamplar eskiden dolup taşardı. Hatta Batman Türkiye Petrollerinin Hazar Gölü kenarındaki dinlenme kampı dolup taşardı. Çocuklarımız çok küçükken bu dinlenme kamplarını dolaşırdık. Bazen 1 aydan fazla süre ile kamp kamp dolaşırdık. Üniversite, Şekerbank, Çimento kurum kampları sık kaldığımız yerler arasında idi.

1990 lı yıllarda geldiğimizde Hazar Gölü kenarındaki kamplarda kalmak sıkıntı idi. Terör örgütünün kamplarda kalanları tehdit ettiği söyleniyordu. Hatta kamplara yazılı bildiri göndererek, kampların bir an önce boşaltılması talep edildiği dilden dile dolaşıyordu. O yıllarda yazlıkların fiyatları çok düşmüştü. Kamplarda kalanlar da sürekli tedirginlik yaşıyorlardı.

Hazar Gölünden su çekilerek elektrik üretiliyordu. Ancak göldeki su seviyesi günden güne azalıyordu. Nihayet ilgili makamların müdahalesi sonrasında gölden su çekilmesi durduruldu. Bunun sonucu olarak da gölde su seviyesi yükseldi.

Eskiden Hazar Gölü temizlik açısından mavi bayrak ile ödüllendirilmişti. Sahildeki yazlıkların kanalizasyon sistemine bağlanmasının, göldeki kirliliği azaltma bağlamında büyük yararlar sağlıyordu. Bu yıl gölde bazı kampların sahillleri temiz durumdadır. Ama dikkat edilmeze, bir süre sonra suda yüzmek mümkün olmayabilir.

Kamu kurumları kendilerine ait dinlenme kamplarını tek tek elden çıkardı. Birkaç tesis kaldı. Onların da çalışmadığını göstermek için büyük mücadele verildiğini düşünüyorum. Bu gidişle zarar nedeniyle çalışan kamp kalmayabilir.

Herşeyi özelleştirmek çözüm değildir. Kamuya ait kamplarda orta direk olarak adlandırılan halka tatil imkanı tanınmaktadır. Ancak son dönemlerde bu kampların ücretlerinin arttırılması yüzünden, kamplara gelenlerde önemli düşüşler olmaktadır.

Hazar Gölü kenarındaki kamuya ait kampları kullanan memur ve işçi sayılarında önemli düşüşler olmuştur. Bunun nedenleri arasında kamu tarafından sunulan hizmetlerin kifayetsiz olduğu söylenebilir. Bu birkaç kamu kampı da elden çıkartılırsa, orta direk memurların tatil yapma imkanları da azalmış olacaktır.

Hazar Gölünün kıymeti iyi bilmek lazım. Kirletmemeliyiz ve çevreyi korumak için elimizden geleni yapmalıyız. Kamuya ait bazı kampların özelleşmesi veya vatandaşların girişleri için belli kurallar getirilmesinden sonra önceden sık gördüğümüz 56 ve 72 plakalı araçları artık pek göremez olduk. Hazar Gölü bölgede Diyarbakır, Siirt, Batman, Elazığ gibi yaz aylarında sıcaktan kavrulan iller için bir nimettir. Unutmamalıyız ki su hayat demektir, su bolluk demektir..

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yapın !

Yorum yapmak için oturum açmalısınız.