Öğr.Gör.Nurhayat VAROL- Kişisel Web Sayfası

YKS SONRASI

01
Eylül
2021

Yüksek Öğretim Kurumları Sınav (YKS) tercihleri 5 – 20 Ağustos tarihleri arasında yapılmıştı. Tercih sonuçları 31.08.2021 günü açıklandı.

Veli ve öğrencilerin kararlarına göre kayıtlar yüz yüze veya elektronik ortamda da yapılabilecek. Bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 6-10 Eylül 2021’de, elektronik kayıtlar ise 4-8 Eylül 2021’de yapılabilecek.

Sonuçlardan elbette mutlu olan adaylar, aileler olduğu gibi mutsuz olan, belki hayal kırıklığına uğrayan aday ve aileler de vardır. Hedefine ulaşamayan bireyde mutlaka hüzün olacaktır. Önemli olan başarısızlıkta aday ve ailelerin hatalarını bulmaları ve ondan ders çıkarmalarıdır.

Sonuçların belirlendiği gün duyguların çok taze olduğu gündür. Hedeflerine ulaşamayanlar, sınavda başarısız olanlar “ sınavın her şeyin sonu” olduğunu düşünmemelidirler. Sınavda başarılı olmak tüm öğrencilerin hayalidir. Hayal tüm öğrencilerin olabilir, ama başarıyı hedefleyip hedeflemediği önemli. Hayaller öğrencinin çoğu zaman performansı veya potansiyelinin üzerinde olabiliyor.

Hedefler daha farklıdır. Somut kanıtlara dayalı, planlı, programlı çalışmayı gerektiriyor. Öğrenci hayal edebilir, ama hedefe dönüştürmediyse hayalinin gerçekleşme ihtimali azalır.

Başarısızlıkta öğrenci ve aile kendilerini sorgular, sistem sorgulanır, öyle ki bazen de sınava girilen fiziki mekân dahi sorgulanır.

Başarı şans eseri gelmez. Sınavda başarısız olmak başarı beklentisi içerisinde olan hatta çevresi tarafından beklentiye girilen öğrencilerde hayal kırıklığı yaratabiliyor. Öğrenci kendisi, ailesi bazen ikinci defa sınava girme şansını denemek isteyebiliyorlar. Hedefine ulaşabilmeyi göze almış öğrenci için bir yıl kayıp değildir. Hatta bu bir yılı avantaja çevirebilir. Geçecek bir yıl öğrenci için bilinçlenme anlamında dönüm noktası olabilir.

Bu sınavda neden başarılı olmak istiyorum? Hangi üniversite ve hangi fakülteyi hedefliyorum? Hedeflediğim mesleği sevecek miyim? Seçtiğim meslek karakterimle uyumlu mu? Başardığımda hayatımda neler değişecek? Gelecekte istihdam alanı var mı? Seçtiğim mesleğin gelecekteki popülaritesi ne olacak? Eğitim alacağım şehir, bölge, sosyal yapı ve ekonomik koşullar uygun mu? Bu ve benzer soruları belki öğrenci doğru düşünmemiş veya bilincinde oturtamamış olabilir. Araya giren bir yıl bu sorulara yaşanılanlardan da ders çıkararak daha doğru cevaplar oluşturabilir.

Sınavda başarısız olmak başarısızlık kaynaklarını ve bilgi eksikliğini tespit etmeyi de öğretiyor. Yani olumsuz olan sınav sonucu alındığında “her şey bitti” düşüncesi yerine “ her şey daha bilinçli, farkındalık çerçevesinde başlıyor, daha kararlı ilerleyeceğim, geçen yıl bu kadar detayı nasıl da düşünmemişim” gibi düşünürse bir yılın kayıp değil, avantaj olacağına inanır.

Öğrenci önce kendisini sorgular nerede hata yaptım? Örneğin; Sınava hazırlık sürecini iyi değerlendirememe, plansız, programsız kötü çalışma alışkanlıkları, sorumlulukları ertelemek, gerçekçi hedefler koyamama, hedef bırakılmış gibi görünse de odaklanamamak, bilgisayar ve telefonun amaç dışı yoğun kullanımı, etkili zaman yönetimini kullanamama, motivasyon eksikliği gibi unsurlarda kendisini aramalıdır.

Yılların emeği yapılan birkaç saatlik sınava sığdırılmaktadır. Bütün vazifesini yerine getiren öğrencinin de o sınavda başarısız olma ihtimali her zaman vardır. Sınav kaygısı başlığı altında birçok etmen vardır. Daha önceki başarısızlıklar, öğrenme bozukluğu, olumsuz düşünceler, beklentiler gibi.

Üniversite tercihi yapacak öğrencinin öncelikle hedefini iyi belirlemesi gerekiyor. Kendisine bir hedef belirlememiş, amacı olmayan öğrenci doğal olarak öğrenme isteği duymuyor. Başarılı olan öğrencilerin kendi ağızlarından tavsiyeleri dinlenirse söyledikleri  “ Gece gündüz çalışmadım. Önceden hedefimi belirlemiştim, planlı çalıştım, sosyal hayatıma da planlı yer verdim.” İfadeleri anlamlıdır.

2021-2022 eğitim öğretim yılında üniversite hayatına adım atan siz geleceğimiz gençleri tebrik ediyor; başarı yolunuz açık olsun diyorum.

Kendilerine bir yıl daha zaman tanıyan geleceğimiz gençler; “insan yenilince tükenmez, pes edince tükenir” ifadesinden yola çıkarsanız, eminim ki gelecek dönem hedefinizdeki hayalinize ulaşacaksınız. Başarılar sizin olsun.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yapın !

Yorum yapmak için oturum açmalısınız.