Öğr.Gör.Nurhayat VAROL- Kişisel Web Sayfası

İLAÇTA BARİ YANILTMAYIN

04
Ağustos
2021

Ülkemizdeki sağlık sektörü ile yurt dışı sağlık sektörünün sık sık kıyaslandığını duyarız. Elbette her ülkenin sağlık sektörünün daha benimsenen veya vatandaşı zorlayan yanı vardır. Türkiye’de herkes bir şekilde sigortalıdır. Olması gereken hizmeti alıyor ya da alamıyor tartışılır.

Özel hastanelere zaten gidip sadece birkaç tahlil yaptırıp bir doktora görünmenizin bedeli, cüzdanınıza ciddi yansır.

Bazı Kamu hastanelerindeki hizmetler gerçek anlamda içinize sinerken bazı hastanelerdeki tablo “yeter artık” dedirtecek gibi veya hastayı kaderiyle baş başa bırakmanın ötesine gidemiyor. Bu konuyu acı ve gerçek halleri ile birçoğumuz biliyoruz, görüyoruz, yaşıyoruz.

Son 1,5 yıldır mücadele ettiğimiz, korktuğumuz Covid 19 belası bitmiyor. Tam azaldı, artık vaka sayısı 6.000 civarında iken, yazıyı kaleme aldığım gün itibarı ile (03.08.2021) 24.832 vaka sayısı ve vefat edenlerin sayısı ise maalesef 126. Vaka sayısı son 1 ayda yüzde 128 arttı. Kaldı ki 4. Dalgada vaka ve vefat edenlerin sayılarının artacağı tahmin ediliyor.

Bazı ülkeler dışarıdan gelen uçuşlara yine ülkelerini kapattılar. Örneğin; Covid 19 un ilk görüldüğü ülke Çin’de Pekin uçuşları kapatıp, ciddi önlemleri aldıktan sonra bitirmişti. Ancak sonradan Pekin’e inen uçağı temizleyen görevli de Delta varyantının tespiti yapıldı ve tekrar dışarıdan gelen uçuşlara kapılarını kapattı.

Ciddi önlemler bütün dünyada alınmalı. Bu gidişle bu illetin biteceği yok. Çünkü toplum olarak halen bilincinde değiliz. Maskeler azaldı, kalabalık programlar zaten sınırsız ve korkutucu. Toplum olarak dikkat etsek de yine o tam kapalı günleri yaşamasak. Yeni normal hayatımıza devam edebilsek.

Gördüğüm bir tabloyu aktarayım. Birkaç gün önce bir dostumuzun evladının düğün töreni oldu. Açık alandaydı. Açık alan ve sandalyeler aralıklı yerleşmesine rağmen biz maskemizi çıkarmadan oturduk. Ancak düğünden ayrılanlar eski alışkanlık olacak ki gelin kızımıza sarılmadan, onu öpmeden ayrılmadılar. “Yapmayın yaptığınız geline iyilik değil” diyecek birileri lazımdı.

Sorumsuzluğumuz korkuyorum ki yine kepenkleri kapattıracak. Esnaf zaten bu süreçte mahvoldu. Ekmek teknesinin kapanması ne demek…

Korunmak için elimizden geleni yapalım da. Peki, hastalanınca neler oluyor. Sağlık bu kadar mı ayaklar altına alınır. Sizinle inanılması zor ama yaşanmış bir durumu paylaşmak istedim.

Tanıdığım bir ailenin fertleri ailece Covid oldular. Evde 75-80 yaşlarında annesi ile birlikte yaşıyorlar.  Yaklaşık 10 gün önce Filyasyon ekibi eve ilaç getiriyor. İlaç kapağının üzerinde barkodun üzerine sonradan yapıştırılmış etiket var.  O etikette ilacın son kullanım tarihi 08/2022 yazıyor. Bu tarihte sıkıntı yok elbette. İlk gün 8 adet, sonraki gün 6 adet tableti kullanan aile bireyleri merak edip etiketi kaldırıyor ki altında yani paket üzerindeki orijinal tarih 03/2021. O ilacın ismi de Favira. Yaşam mücadelesi verilen bu hastalıkta dahi hile yapılabiliyorsa ne demeli… Böyle bir durumda bile ilacı iç huzuruyla kullanamayacak mıyız?

İnternet üzerinden ilaç veya vitamin gibi ürün almazdım. Bir hata yaptım aldım ne mi oldu? Vitamin ya da destek anlamlı ilaçlarımı her Amerika’ya gidişimde GNC mağazalarından alırdım. Sürekli aynı ürünler olduğu için de ambalajlamasından içindeki tabletin şekline kadar biliyorum. Pandemi nedeniyle gidemeyince eksilen ürünlerimi internet üzerinden almak istedim. Tamamen vitamin satışı yapan bir sitede GNC ürünlerini görünce istedim. Kargodan aldığım vitaminler karton ambalaj içerisinde çıkmadı sadece plastik şişeleri ile paketlenmiş halini almam dikkatimi çekti. Üzerinde görmeye alışık olmadığım etiket üzerine etiket yapıştırılmış. Kocaman puntolar ile “İlaç değildir” yazıyor o da tamam dedim etiketi kaldırma ya çalıştım son kullanım tarihi aldığım tarihten 20 gün sonra bitiyor ve içerisinde 180 Capsules (Kapsül) yazıyor.

Bende ki orijinal kutu üzerinde 180 Caplets (kapsül biçimli tablet) yazıyor. Kapsül ve tablet zaten farklı. İnternetten aldığım kutunun kapağında jelatin ile kapatılmıştı yani açılmamış olması gerekirdi. Kapağı açtım şişenin ağzını kapatan kalın kâğıt şeklinde olan koruyucu da yırtık. Yani dışarıdan orijinal açılmamış görünen şişenin içeriden koruyucu kapağı yırtıktı. Kapsülün şeklini de görünce güvenim hiç kalmadı. GNC mağazasından aldığım aynı içerikli vitamin ile kıyaslayınca sadece plastik şişeleri aynı. İnternetten aldığım kapsülün içini açtığımda beyaz pudra gibi tozu gördüm. Elimde orijinal ile benzeşim olmayınca, açık kutu da gelince kullanmayacağıma inandım ve aldığım ilgili firmaya yazdım. Maalesef cevap vermeyip halen reklam mailleri geliyor. Her reklamda yazıyorum halen geri dönüş yok. Üstelik sosyal medyadaki paylaşımlarında da yorumu yazmıştım.

Sağlık konusunda kimlere, ne zaman güveneceğiz. Gün geçtikçe doğrusu güvenimi kayıp ettim.

Aldığınız ilaçlarda özellikle üst üste yapışan etiket varsa lütfen etiketleri kaldırarak son etikete ulaşmaya çalışın. İlaç ya da destek amaçlı vitaminleri kendi ismiyle anılan firmalardan alınız.

Sağlıklı günlere…

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yapın !

Yorum yapmak için oturum açmalısınız.