Öğr.Gör.Nurhayat VAROL- Kişisel Web Sayfası

ENTERESAN GÖRÜNTÜLER

23
Temmuz
2008

Amerika enteresan bir ülke. Bazen anlatmakla bir olayı tanımlamak mümkün olamayabilir. Örneğin şimdi sizlere “ABD otoyollarında yürüyen evler görmek mümkündür dersem; eminim bazı okuyucularımız nasıl yani? Diyeceklerdir. Evet yanlış duymadınız, otoyollarda büyük tırların üzerinde taşınan evleri veya altına teker takılarak araçlar tarafından çekilen  evleri oto yollarda sık görmek mümkündür. Ayaklarına tekerlek takarak, amacı  köpeklerini gezdirmek olan ama aslında kendisini sokaklarda köpeklerine taşıtan insanlara rastlayabilirsiniz desem yine belki şaşırırsınız. Bu yazımda ABD’de karşılaştığım bazı ilginç olayları sizlere aktarmak istiyorum.

 

Geçenlerde seyahat ederken bir oto yolda yürüyen bir ev gördük. Prefabrik inşa edilmiş ev bir başka mekana taşınıyordu. Taşınabilen araçların oluşturduğu mahalleler bulunuyor. Bu evler için belediye belirli bir alan belirliyor. Şahıslar evlerini o mekana taşıyor ve yıllarca orada ikamet edebiliyor.

 

Bu evlerde elektrik, su ve kanalizasyon var. Nasıl mı? Belediye bu alanlara elektrik çekmiş ve isteyen kişinin yürüyen evine bağlantı yapıyor. Benzer şekilde su tesisatı çekebiliyor ve merkezi kanalizasyona bağlantı kurulabiliyor. Ev sahibi belediyeye evin arazisi için kira ediyor. Bu tür evlerin kullanımı basit ve taşınabilir olması, büyük kolaylıklar sağlıyor. Özellikle öğrenciler bu tür evleri tercih ediyor. Çünkü eğitimi bittiğinde evini alıp götürüyor. Sabit evlerle kıyaslandığında da bu evler çok ucuz fiyata satılıyor.İşte size yürüyen evin fotoğrafı.

 

 

 

Ama bir şey var ki yolda alınan önlemler dikkati çekecek kadardı. Taşınan aracın arkasında geniş araç (standart üzeri büyüklük) anlamında  yazısı zaten var. Büyük aracın yaklaşık 50 m önünde ve yine 50 m arkasında diğer trafiği sıkıntıya sokmayacak şekilde uyarı araçları taşınan eve eşlik ederler.

 

Gene bir gün sokakta dolaştığımda ayaklarına tekerlek takan ve kendisini iki köpeğe çektiren genci gördüğümde, hayret ettim. Oysa ABD’de köpek çok kıymetli bir hayvan. Bu ülkede Köpeğe de  taşımacılık yaptırılır mı diye hiç düşünmemiştim. Kendisini köpeklere taşıttırdığı için, eminim bu genci birçok Amerikalı ikaz etmiştir. İşte size bu ilginç görüntü.

 

 

ABD’de yaygın olarak bisiklet kullanılır. Hafta sonları pikniğe giden aileler hiç üşenmeden bisikletlerini de yanlarında götürür. Bisiklet sürmek için gidecekleri mekanlar şehir dışındaysa  bisikletlerini arabalarının arkasına bağlarlar ve beraberlerinde götürürler. Yine kask olmadan gezinti amaçlı da olsa bisikletli görmek mümkün değildir.

 

 

ABD gerçekten bazen çok beğendiğim ve bazen de sizlere çok değişik olayları aktarmaya devam edeceğim. Kalın sağlıcakla.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yapın !

Yorum yapmak için oturum açmalısınız.