Öğr.Gör.Nurhayat VAROL- Kişisel Web Sayfası

ELAZIĞ BELEDİYESİ ÇALIŞIYOR

19
Ağustos
2020

Belediye hizmetleri ne kadar iyi olur, yerinde yapılırsa o şehir o kadar yaşanır hale gelir, insanlar o kadar rahat yaşarlar, dışarıdan gelen kişiler için o şehir o kadar güzel izler bırakır.

Belediye, nüfusu belli sayının üzerinde olan yerlerde kurulan yerel yönetimlerdir. Belediyeler belde sakinlerinin mahalli müşterek ihtiyaçlarını karşılarlar. Belediye başkanı ve karar organları seçmenler tarafından seçilir.İdari ve mali özerkliğe sahiptirler.

Bir şehrin veya ilçenin aydınlatma, temizlik, su ve elektrik gibi ihtiyaçlarını ve hizmetlerini yerine getirmesi de belediyecilik adı altında toplanmaktadır.

Belediyenin sorumlulukları, yetkileri, görev alanları ancak belediye sınırları içerisindedir.

Belediyecilik çatısı altında çevre ve çevre sağlığı, coğrafi bilgi sistemleri, imar, ulaşım, su ve kanalizasyon, park, yeşil alanlar, parklar, itfaiye, zabıta, şehir içi trafik, kültür ve sanat, spor, sosyal hizmet, mesleki beceri kazanma kursları, nikâh, defin işlemleri, mezarlıklar, ekonominin kalkınması için ticaret kapılarını açmak gibi sorumlulukları vardır.

Dahası bütçeleri dâhilinde okul öncesi eğitim kurumları açabilir, devlete ait okulların bakım onarımını yapabilir, donanım ihtiyaçlarını karşılayabilir. Son yıllarda yan yardımlara artık belediye bütçelerinin yetersiz olduğu bilinmektedir.

Günümüzde vatandaş olarak beklenti temizlik, yol, su, elektrik gibi temel ihtiyaçlardır. Belediye hizmetlerine de artık vatandaşın ulaşımı daha kolay olmaktadır. Belediyeler “beyaz masa” diye birim kurdu. 153 numara ile birime ulaşmak oldukça hızlı. Beyaz Masa ilk kurulduğu zaman orada görev yapanlar sanırım birimin öneminin farkında değillerdi. Ya telefon çalar çalar cevap alamazdınız, ya da telefona cevap verenler konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmazlardı, ya da doğru bilgi vermediklerini anında zaten anlardınız, ya da öyle bir görevli telefonun diğer ucunda cevap verirdi ki telefonda konuşma adabını bilmezdi, ya da telefona çıkan kişi ismini söylememek için direnirdi.

Son zamanlarda birimin önemi anlaşıldıkça mı yoksa şimdiki belediye idaresince alınan önlemler çerçevesinde mi bilmiyorum ama 153 de kendisine geldi. Beyaz Masanın yönlendirmesi ile vatandaş örneğin; su kesintisi nedenini ve ne zaman tekrar akacağını öğrenebiliyor. Yol kazımı olunca nedenini öğrenebiliyor. Bilgiler alınabiliyor yeter ki bile bile yanıltıcı bilgi olmasın. Zaten yanıltıcı bilgi verilmek istenirse bize önceki dönemde belediye otobüs garajı hikâyesinde verilen yanlış bilgilendirme gibi bilgi kirliliği yüz yüze de olsa verilebilir.

Belediye ve belediye hizmetleri gizemli değil; şeffaf olmalıdır. Vatandaş şeffaflığı, hizmeti gördükçe güveni artacaktır. Vatandaşın haklı sitemi veya daha iyiyi bulma adına doğru eleştirisi kurumu başarıya götürür.

Örneğin; 2019 yaz aylarında Doğukent Prof. Dr. Mustafa Temizer Caddesi yanındaki yürüyüş parkuru son derece bakımsız, kirli, ucube bir haldeydi. Beyaz Masayı defalarca aradım bazen cevap alamadım bazen de not aldık diyerek geçiştirildi, ancak hiç işlem yapılmadı. Çünkü ilgili birime bence iletilmiyordu. Çünkü o zaman 153’ün sağlıklı çalıştığından emin olamıyorduk.

Konuyu köşe yazısına taşıyınca yetkililerin bana gönül koyduklarını, sitem ettiklerini öğrendim. Amacım çalışmaları baltalamak asla olmaz ve olamazdı. Birim amirleri elbette şehrin her noktasında bulunamazlar. Hizmet ekip işidir, başarı ekip başarısıdır. O nedenle vatandaşın sitemlerini, ya da eksiklikleri bildirmesini kurum amirleri kendilerine sitem olarak algılamayıp başarılarına açılacak yol olarak görmeleri kişisel arzumdur.

Yine 15 Temmuz 2020 günü Günışığı Gazetesinde yayınlanan“Belediye Başkanı Sayın Şerifoğulları’na Dert Yanış” başlıklı köşe yazımda bir vatandaş olarak şehrimizde gördüğümüz, yaşadığımız sıkıntıyı dile getirmiştim. Bunlardan birisi Doğukent’de 72. Sokakta Belediye otobüs garaj çiti ile asfalt arasında kalan eni 3 metre dahi olmayan yaklaşık 200 metre yolun asfaltlanmasıydı. Sokak sakinleri için tozlu ve bakımsız bir yoldu.

17.08.2020 günü sokağa girdiğimde doğrusu heyecanlandım. Çünkü söz edilen yere çakıl serilmiş ve az bir kısmı asfaltlanmıştı. Ama yolun başında iş makinaları işi bitirmeden ayrılınca sevincim söndü. O haliyle kalırsa da zaten çirkin görüntü. Bugün de yol çalışması yapılmayınca ilgili birimi aradığımda asfaltlamanın yapılacağı güzel haberini yetkilinin bizzat kendisinden aldım. Unutulan bu sokakta sanırım birkaç gün içerisinde asfaltlama çalışması sonlandırılacaktır. Darısı da belediye otobüs garaj içi asfaltlama çalışmasına olsun. İvedi olarak asfaltlanması beklenilen yerlerden birisidir.

Bu hizmet için duyarlı, atik, işine odaklanan genç Belediye Başkanımız Sayın Şerifoğulları başta olmak üzere Fen İşleri Müdürlüğüne teşekkür ediyorum.

Sayın Başkanımıza geçmiş olsun diyerek şifalar diliyorum.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yapın !

Yorum yapmak için oturum açmalısınız.