Öğr.Gör.Nurhayat VAROL- Kişisel Web Sayfası
17
Şubat
2021

Birkaç gün önce sosyal medyaya baktığımda, bir paylaşımda Elazığ Valiliği’nin kıymetli Elazığlı vatandaşlara anket uygulayacağını okuyunca doğrusu merak ettim. Giriş şöyle; Elazığ’ı hak ettiği yere taşımak adına yapılacak çalışmalarda vatandaşların da görüşünü almak amacıyla anket çalışmasının sosyal medyada başlatılmasıydı.

Ankette “size göre Elazığ’ın en önemli 3 sorunu hangi alanlardadır?” ifadesini okuyunca zaten ilk anda hayretler çerisinde kaldım. Zaten uzun yıllardır ihmal edilen bu şehirde sorunların, imkânsızlıkların, çaresizliklerin deprem ve ardından pandemi sürecinde yumak olduğu bu şehirde hangi 3 sorun diye merak ettim, üzüldüm, şaşırdım, şaka mı? dedim, yoksa sosyologların bir çalışması mı dedim, yoksa yapılan bir bilimsel yayın için anket çalışması mı dedim? Bir türlü adını koyamadım.

Bir metin içerisinde verilen linki kullandığımda gelen soru ve sorunları gördüm. Gel de bu listeden en önemli 3 sorunu seç. Görünen köy kılavuz istemez misali sorunlar yaşanırken anket ile ne kazanılacak? Elazığ’ın geleceğine birlikte ışık tutabilmek heyecanı ile anket iki aşamadan oluşuyor. Ankette yer alan sorun lisesi sırasıyla şöyle;

Çevre Kirliliği

Eğitim

Göçmen ve Mülteci

Güvenlik

Kentleşme – Altyapı

Otopark

Semt Pazarları

Sosyal Kültürel ve Sportif Faaliyetler

Toplumsal Ahlak

Ulaşım / Trafik

Yeşil Alan / Alan

Yöresel Ürünlerin Markalaştırılması (Üzüm, Kayısı, Ceviz, Orcik, Çedene Kahvesi)

Diğerleri…….

Bu seçeneklerden en önemli 3 sorun seçilecek…

Sonraki ekranda şu seçenekler var:

Elazığ’ın bu sorunlarının çözüleceğini düşünüyor musunuz?

Evet

Kısmen

Hayır

Size göre Elazığ’ın bu sorunları nasıl çözülebilir? Önerilerinizi belirtebilirsiniz.

Your answer (cevabınız)…………….

Back (Geri) Submit (göndermek/beyan etmek)

Anket sonundaki onay ve geri seçenekleri halen İngilizce.

Yukarıda belirtilen 12 sorudan içimizde acaba kaç kişi en önemli 3 sorunu seçebilir? Okur-yazar olan, konuşmayı bilen, Elazığ’da birkaç gün yaşayan insanların en önemli 3 sorun değil, sadece ötelenebilecek 2 sorun seçebilirler diye düşünüyorum.

Böyle bir anket çalışması bu şehir için şaka gibi de, ayrıca anketi her vatandaş nasıl dolduracak? Sosyal medya ya da interneti kaç kişi kullanabilecek?

Sanki Elâzığ’da her şey yolunda. Allah aşkına aklıselim birisi yukarıda verilen seçenekleri gözden geçirse güler, güler. Hangi sorun gün geçtikçe büyümedi ki?

Elazığ’da yaşayanlar mutsuzlar hem de çok mutsuzlar, Ekonomi diplerde, Yıkımın fazla olduğu mahallerdeki esnaf tamamen boşta ve borç içerisinde. Deprem sonrası umduklarını bulamayan evleri yeni yapılanlar 2 yıl sonra geri ödemenin sıkıntısına girdiler bile…

İnşaat kenti ve şantiye görünümünde olan şehirde Elazığ esnafı, Elazığ müteahhitti yok sayıldı. Dışarıdan bağlantılar kuruldu. O zaman yöneticilerimiz neredeydi? Deprem yıkıntıları TOKİ’nin karargâh kurmasına vesile oldu. TOKİ’nin en çok arsa aldığı ilin Elazığ olması şaşırtmadı artık.

Birçok işin Elazığ dışı ahbap çavuş ilişkisi ile yürümesi de ayrı drama.

Yukarıdaki seçeneklerde en önemli maddeler arasında Turizm zaten sanırım gereksiz görülmüş ki seçenekler arasına alınmamış. İnanç, tarihi ve coğrafi anlamda turizmin geliştirilmesi çok önemli ve Elazığ’da bu potansiyele sahip iken bu özellikler sanki görmezden geliniyor ve en önemli maddeler arasında yer almıyor.

Bir Elazığlı olarak içim yanıyor. Hazar Baba gibi mavi, yeşil ve beyazın buluştuğu muhteşem manzarası olan kayak merkezi, altında muazzam göl, İçme gibi güzel belde, Harput gibi inanç turizmine açık yer ve sayılabilecek daha birçok yer var, ama isimleri duyulan bu yerler neden geliştirilmiyor? Yerli ve yabancı turizme kapatılarak şehre para akışının önü kapatılıyor. Örneğin; Mardin – Midyat biliyoruz ki ilçe. Oradaki tarihi konaklar bozulmamış, restore edilmiş ve birçok televizyon dizisine ev sahipliği yapmaktadır. Televizyon programlarının çekimi oraları ayrıca bölgede cazibe merkezi haline getirdi. İnsanlar akın akın gitmeye başladı. Hatta iç mekânları gezme ücretli oldu.

Sahi bizim de 9 milyon yıl öncesine ait olduğu belirlenen 2019 yılının sonlarına doğru yeni keşfedilen Saklıkapı ve Karaleylek kanyonlarımıza ne oldu? Unutuldu mu ne? Tekrar hatırlayıp sahiplenmemiz için acaba komşumuz olan ilin sahiplenmesi mi lazım?

Elazığ halkı bir dokun, bin ah işit durumunda… Vakit öldürmek değil, çözüm odaklı işler bekliyoruz.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yapın !

Yorum yapmak için oturum açmalısınız.